همه چیز درباره بوتاکس از بهترین مارک تا ایمنی و عوارض

23 تا از حقایق علمی درباره تزریق بوتاکس

Rate this post

تزریق بوتاکس: 23 راز

سلام دوستان. به وبسایت تخصصی بوتاکس خوش آمدین.

خیلی از شخصیت های مشهور سیاسی و سلبریتی های هالیوودی، بالیوودی و سینمای ایران بوتاکس کردن و پشیمون نشدن. خود من با تزریق این سم مفید خودمو نجات دادم. همه میگفتن عجب اخم ابروی بدی داری! آدم فکر میکنه بد اخلاق و سرد هستی.
وقتی پیشونی و بین ابروهام با تزریق دیسپورت جوان شد، دیگه هیچوقت این حرفای آزاردهنده رو نشنیدم. خدا رو شکر دیگه بداخلاق به نظر نمیرسم و زیبایی چهره م برگشته.
در متن زیر میخوام ظرف چند دقیقه از سیر تا پیاز ماجراهای بوتاکس رو براتون تعریف کنم.

خوندن این مطلب کمکتون میکنه تا با اطلاعات عمومی خوبی وارد مطب یا کلینیک زیبایی شده و بهترین مارک بوتاکس رو انتخاب کنین. تازه، هم پول کمتری بابت به دست آوردن زیبایی میدین و هم وقت کمتری صرف میکنین.

جشنواره تخفیف زیبایی و لیزر، دستگاه لیزر مدیواستار (اسکلپیون) 2022

مشاوره رایگان با پزشک، کلیه ایام هفته

22612171_021  22612108_021

09027610748

instagram پیج مرکز تخصصی زیبایی قلهک

instagram پیج تخصصی لیزر موهای زائد

instagram نمونه کارهای زیبایی

برای ورود به پیج اینستاگرام روی لینک مربوطه کلیک کنید

فیلم بوتاکس اخم ابرو در بهترین مرکز تزریق بوتاکس تهران خیابان شریعتی

مقدمه: مواد بوتاکس چیست؟

اولین پادزهرها رو از خود زهر میساختن. ماده بوتاکس هم نوعی سم فلج کننده هست که برای بدن مفیده. این ماده یکی از سمّی ترین مواد بیولوژیکی به نام نوروتوکسین هست که از سویه باکتری کلاستریدیوم بوتولینوم تهیه میشه. حقایق علمی زیر در اینباره رو چند دقیقه ای با هم بخونیم.

ماده بوتاکس چه طوری عضله اخم رو فلج میکنه؟

این ماده 8 اکسوتوکسین (نمونه) متمایز دارد (  A, B, C1, C2, D, E, F and G ) که بر انتقالات عصبی عضلات اثر می گذارند. یک سری سیگنال های اعصاب بین عضلات رد و بدل می شود (نوروترنسمیتر). ماده بوتاکس مانع از انتقالات پیامهای بین اعصاب و آزادسازی استیل کولین می شود. استیل کولین یک نوروترنسمیتر اصلی در محل تقاطع عصب های عضلات می باشد. وقتی سم بوتولینوم ماده ی استیل کولین را مسدود می کند، عضله برای مدتی فلج می شود.  

اگر بوتولینوم از نوع A (سم بوتولینوم A) باشد، عضله حدود سه ماه فلج می شود.

فیلم اقدامات قبل از تزریق بوتاکس از مرکز شریعتی

7 تا از مهمترین کاربردهای درمانی تزریق بوتاکس

درمان دوبینی (چپ چشمی)

اختلال کشیدگی عضلانی (تونوس)

گرفتگی نیمه صورت

اختلالات گرفتگی عضلات

سردرد

 بزاق بیش از حد

تعرق بیش از حد و غیره.

5 تا از مهمترین کاربردهای زیبایی بوتاکس

نقاط تزریق بوتاکس پیشانی، گونه، ابروها

 

بیشترین کابرد بوتاکس: رفع اخم و چین و چروک یک سوم بالای صورت

◄اصلاح خطوط

◄ رفع چین و چروک های صورت

◄رفع چین و چروک ها یا خطوط گردن، چانه، سینه

◄کاربرد پوستی مانند درمان تعرق بیش از حد

نکته: ماده بوتاکس مرغوب درد و عوارض خاصی ندارد.

نکته: برای تزریق درست ماده بوتاکس، باید حتما تحت نظر پزشک کاربلد اقدام کنید. زیرا شناخت آناتومی عضلات تحت ماده بوتاکس اهمیت زیادی دارد.

سم بوتاکس چیست؟

سم معجزه یا سم بوتولینوم یکی از سمی ترین مواد زیستی می باشد. این سم توسط یک باکتری میله ای غیرهوازی گرم- پوزتیو تولید می شود. باکتری کلوستریدیوم در خاک، گیاه، آب و روده حیوان یافت می شود. اولین بار برای درمان دو بینی _چپ چشمی) استفاده شد. سپس، برای درمان انواع اسپاسم (گرفتگی) استفاده شد. در سال 2002 بود که سازمان FDA آمریکا کاربردهای زیبایی-جوانسازی این ماده را (رفع خط اخم پیشانی) تایید کرد.

جنبه های بیوشیمیایی ترکیبات بوتاکس

سم بوتولینوم 8 نوع اکسوتوکسین دارد (A, B, C1, C2, D, E, F and G). نمونه A از همه بیشتر کاربرد دارد. سپس B و F. نمونه های A، B و E با بوتولیسم قاعده مند در انسان ارتباط دارند.

فرمول سم بوتولینوم ماده بوتاکس

تمامیِ بوتولینوم نوروتوکسین ها در حالت غیرفعال تولید می شوند. این مواد تک-زنجیره های پلی پپتیدی با توده مولکولی حدود 150kDa با یک هومولوژی توالی بالا از اسیدهای آمینه هستند.

زنجیره پلی پپتید به ترتیب شامل یک زنجیره سنگین (H) و یک زنجیره سبک (L) از تقریبا 100 و 50 kDa می باشد. این دو زنجیره با یک پیوند دی-سولفید متصل می شوند. کمپلکس ماده بوتاکس می تواند از ترکیبی از پروتئین های غیرسمی با خواص hemagglutinate شکل گیرد.

تاثیر بوتاکس بر بدن چیست؟

تمام نمونه های نخستین سم ماده بوتاکس در انتقالات پیام های اعصاب مداخله می کنند. این سموم جریان استیل کولین را مسدود می کنند. استیل کولین یک نوروترنسمیتر اصلی در محل تقاطع رد و بدل انتقالات اعصاب در عضله است. استیل کولین از نورون های موتور اصلی اعصاب آزاد می شود.

سموم بوتولینوم در چهار مکان متفاوت در بدن عمل می کنند. تقاطع انتقالات اعصاب در محل عضلات، پایانه های عصبی پاراسمپاتیک، پایانه های اعصاب سمپاتیک و ..که استیل کولین را آزاد می کنند.

سم ماده بوتاکس از 24 تا 72 ساعت طول می کشد تا اثر کند. برای برخی افراد این اثرگذاری 5 روز طول می کشد. حداکثر زمان مورد نیاز برای تاثیر بر بدن 10 روز می باشد. تاثیر ماده بوتاکس بین 8 تا 12 هفته طول می کشد. 

تماس با ما

مقاومت به بوتاکس

طبق تخمین ها، بین 5 تا 15 درصد از بیماران در صورت تزریق مرتب، برای بار دوم پاسخ نمی دهند. به عبارتی، آنتی بادی های خنثی در بدنشان سبب عدم پاسخگویی به اثر این ماده می شود. یعنی، بدنشان نسبت بوتاکس مقاوم می شود.

بدن اشخاص در دو صورت به سم بوتولینوم مقاوم می شود. یعنی، از آن اثر نمی پذیرد.

 

برای پاسخگویی سریع به سوالات شما آماده ایم.

دوز بوتاکس چیست؟

 هر بار (هر جلسه) بیش از 200 یونیت به پوست تزریق شود، و یا در یک ماه بیش از یک بار تکرار شود.

البته نوع جدیدی از ماده بوتاکس (BCB 2024) وارد بازار شده است. این نوع جدید تولید ایمنی سازی نسبت به ماده بوتوکس در بدن را متوقف می کند. تولید آنتی بادی خنثی به علت پروتئین کمتر در ماده بوتوکس کاهش می یابد. در ماده بوتاکس قدیمی مدل (79-11)، پس از 5 ماه در بدن آنتی بادی خنثی تولید می شد. یعنی، بدن نسبت به اثر بوتولینوم پاسخ نمی داد.

تحقیقات جدید درباره بوتاکس چه چیزی میگویند؟

● آیا شخصی که نسبت به این ماده مقاوم است، پس از مدت طولانی، آیا می تواند دوباره تزریق کند؟ آیا ماده بوتوکس جدید اثری دارد؟

● آیا می توان به فردی که به نمونه A بی تفاوت بوده، نمونه B تزریق کرد؟

نکته: دوز بوتولینوم در جلسه اول باید کم باشد. در یک ماه بیش از دو بار تزریق نشود. وگرنه مواد آنتی بادی خنثی (که سیستم ایمنی بدن تولید می کند) تاثیرآن را از بین می برند.

اکنون در کلینیک ها فقط سروتیپ A (Serotype A) استفاده می شود. در آینده سروتیپ های B، C و F نیز امتحان خواهند شد.

مقایسه بوتاکس دیسپورت (Dysport) و بوتوکس BOTOX®

دو نمونه سروتیپ A مرغوب داریم: دیسپورت (Dysport و بوتوکس آر Botox® . هنوز پزشکان به درستی نمی دانند چه مقدار دوز و واحد دقیق از ماده بوتاکس برای هر بیماراستفاده کنند. نمونه آر قوی تر از دیسپورت می باشد . طبق تحقیقات، یک واحد بوتوکس آر سه مرتبه از یک واحد دیسپورت بهتر عمل می کند.

بوتوکس Botox® چیست؟

یک نمونه استریل، خشک شده و منجمد شده از سم بوتولینوم نمونه A می باشد. از کشت سویه باکتری فوق تولید می شود. توسط یک سری رسوبات اسیدی تا کمپلکس کریستال شامل سم و انواع پروتئین تخلیص شده است. سال 1989 بود که بوتوکس به عنوان داروی درمان دو بینی چشم، اسپاسم نصف صورت، و بلفارو-اسپاسم (افتادگی اسپاسم) صورت رسما استفاده شد. اثرگذاری ماده بوتاکس در مقدارب 20 واحد/نانوگرم کمپلکس پروتئین نوروتوکسین است. هر ویال (شیشه) ماده بوتاکس 100 واحد (U) کمپلکس نمونه A سم بوتولینوم دارد. یعنی، 5/0 میلی گرم آلبومین (در انسان) و 9/0 میلی گرم سدیم کلراید به شکل استریل خشک-خلاء بدون نگهدارنده می باشد. پس از سال 2000، ماده بوتاکس BCB 2024 جایگزین ماده بوتاکس 79-11 شده است. نمونه جدید از 5 تا 6 برابر قویتر از نمونه قدیمی است. یک واحد از آن اثرگذاری و ایمنی خوبی در بدن دارد.

بوتاکس دیسپورت (Dysport) چیست؟

فرمول دوم نمونه A، دیسپورت می باشد. اصل آن در اروپا تهیه میشود. دیسپورت به صورت حجمی از مراحل خالص سازی رد می شود. در شیشه های 500 واحدی قرار گرفته و در دمای اتاق نگهداری  می شود.

دو ماده فوق از نظر سویه باکتری تولید کننده، آماده سازی، پخش و تست توانش و اثرگذاری با هم فرق دارند.

مایوبلاک (Myobloc) یک ماده سمی بوتولینوم نمونه B می باشد.

5 تا از مهمترین مارک های بوتاکس کدامند؟

1. ماده بوتولینوم توکسین نوع A  ( BOTOX®; Allergan, Irvine, Calif  )

بوتوکس مدل فوق اولین مارک در بازار جوانسازی آمریکا بود. ایمنی خوبی دارد. یک نقطه ضعف دارد: زمانی که محتوی شیشه بوتوکس حل می شود، محصول باقیمانده در شیشه اگر بماند، اثر اولیه خود را از دست می دهد. پزشکان پوست طوری برنامه ریزی می کنند که یک شیشه در یک جلسه برای همه افراد مصرف شود.

2. دیسپورت (بوتولینوم توکسین نوع  A) مارک ایپسن Ipsen

در اروپا، دیسپورت همان دیسپورت آمریکاییست. اما توسط شرکت اسپیوود تولید می شود. یک یونیت (واحد) بوتوکس تقریبا مساوی با 4 واحد دیسپورت می باشد.

3. اکسومین یا زئومین (Xeomin)

اکسومین سومین نوع ماده بوتاکس (A) در انگلستان می باشد. کمپلکس پروتئین ها طی یک فرآیند خالص سازی از ترکیب سم ماده بوتولینوم حذف می شوند. بر خلاف ماده بوتاکس های تجاری دیگر، اکسومین شامل 150kD نوروتوکسین خالص می باشد. به علت حذف کمپلکس پروتئین از این ماده بوتاکس، تکرار آن و دوزهای بالای آن سبب تولید آنتی بادی در بدن نمی شود. در دو ماده بوتاکس قبلی، در یک جلسه نباید ماده بوتاکس در دوز بالا و یا بیشتر از یک بار در ماه استفاده می شد؛ وگرنه آنتی بادی های خنثی کننده در بدن مانع از اثر ماده بوتاکس می شد. اما در اکسومین اینگونه نیست. اکسومین از نظر اثرگذاری مانند بوتوکس (Botox) می باشد. یک واحد اکسومین مساوی با یک واحد بوتوکس می باشد.

4. نوروبلاک (Neurobloc)

نوروبلاک (مایوبلاک) محصول شرکت نوروساینس سولستیس (Slostice Neuroscience Inc.) در سانفرانسیسکو آمریکا می باشد. این ماده نیز از سویه باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. اما از نوع B می باشد. نوع B نوروتوکسین در سال 2001 در انگلستان تولید شد.

نکته: هنوز تجربه کافی در زمینه کاربرد یا اثرات این ماده وجود ندارد. این محصول هنوز برای استفاده در زیبایی در هیچ کجای دنیا تایید نشده است. در آمریکا و کانادا به عنوان محلول قابل تزریقِ مایوبلاک (سم بوتولینوم نوع B) و در اروپا به عنوان نوروبلاک کاربرد پزشکی-درمانی دارد.

5. مایوبلاک (ایلان) Myobloc Elan

دیسپورت نمونه مایوبلاک (ایلان) پس از تولید یک طول عمر 12 ماهه دارد. این محصول وقتی باز شد باید در یک جلسه برای چندین نفر استفاده شود.

نکته منفی مایوبلاک : برای اثرگذاری بوتوکس، حجم های زیادتری از مایوبلاک باید استفاده شود. تشکیل آنتی بادی های مقاوم به این ماده مکرر اتفاق می افتد زیرا محتوی پروتئین آن بالاتر است.

از تولید و ذخیره تا تاریخ انقضا بوتاکس

بوتاکس در فریزر یا در دمای منهای 5 درجه نگهداری می شود. هر پکج از این ماده با استفاده از نمک استریل بدون مواد نگهدارنده تهیه می شود. ماده رقیق کننده مورد استفاده 0/9 درصد سدیم کلرید است. به نظر برخی محققان، استفاده از محلول نمک استریل با نگهدارنده (بنزیل الکل) آلودگی میکروبی آن را کاهش می دهد. همچنین، اثر بیهوشی موضعی نیز ایجاد می کند.

ماده بوتاکس با تشکیل حباب یا تکان های شدید (در ظرف آزمایشگاه) تغییر داده می شود. محصول نهایی و رقیق شده بوتاکس بیشتر شخصی سازی می شود. یعنی، محصولات ماده بوتاکس و مقدار شیشه ها با هم فرق دارند. ماده بوتاکس پس از آماده سازی در دمای 2 تا 8 درجه در یخچال نگه داشته می شود. این محصول باید ظرف چهار ساعت به مصرف برسد. پس از 12 ساعت از زمان آماده سازی، تا 44 درصد اثر خود را از دست می دهد. ظرف یک تا دو هفته، 70 درصد اثر خود را از دست می دهد.

به گفته محققان دیگر، با نگهداری 10U/1 در یخچال، تا یک ماه اثر آن باقی می ماند.

نحوه تزریق بوتاکس-آموزش تزریق بوتاکس

محلول بوتاکس به کمک یک سوزن 30-gauge یک اینچی به عضلات یا غده ها تزریق می شود. دوز تزریق بستگی به حجم عضله ای دارد که باید به آن تزریق شود. هر چه حجم عضله بیشتر باشد، مقدار تزریق نیز بیشتر است. در خانم ها و افرادی که ضعف بدنی دارند، باید دوز پایین تری استفاده شود.

سوزن های بوتوکس میان تهی هستند. داخل سوزن از لایه تفلون پوشانده شده است. برای ماده بوتاکس نقاط ظریف بدن، مانند ماده بوتاکس چشم ها (رفع دو بینی)، از الکترومیوگرافی (EMG) نیز کمک گرفته می شود. الکترومیوگرافی یک دستگاه اندازه گیری فعالیت الکتریکی ماهیچه یا عضله است.

سوزن به ثبت کننده EMG متصل است. هر نقطه در عضله که بیشترین میزان برق را داشته باشد، تزریق در همان نقطه انجام می شود.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

پس از تزریق، سریع به منزل بروید و استراحت کنید. برای یکی دو روز هیچ کار سنگینی انجام ندهید. ماساژ صورت اصلا انجام ندهید. لیزر یا IPL هم نکنید. استراحت برای این است که مواد جابجا نشوند. هر چه بیشتر فعالیت کنید، جریان خون گردش بیشتری داشته و مواد بیشتر پخش می شوند. عدم تمرکز ماده بوتاکس از اثر آن می کاهد.

ضعف عضله با تزریق نمونه A (فلج عضله) تا سه ماه ادامه می یابد. باید این تزریق را در فاصل منظم انجام دهید. فواصل زمانی و دوز آن برای هر فرد متفاوت است. پاسخ بدن شما باید اندازه گیری شود. در برخی بیماران، بدن آنتی بادی خنثی کننده اثر ماده بوتاکس را تولید می کند. یعنی، بدنشان با گذشت زمان به سم بوتولینوم مقاوم می شود. در نتیجه، دوز و دفعات تزریق نباید از حد معینی فراتر رود. هر چه دوز و تعداد تزریق بیشتر بیشتر شود، احتمال تولید آنتی بادی نیز افزایش می یابد.

احتیاط 

 تا جای ممکن، از دوز پایین و در فاصل زمانی بیشتری استفاده نمایید. اگر بدن شخص به نمونه A ماده بوتوکس مقاوم باشد، می توان از نمونه های B، C و F استفاده کرد.

11 تا از کاربردهای کلی پزشکی-درمانی ماده بوتاکس (سم بوتولینوم)

◄درمان دو بینی (چپ چشمی)

◄ فلج عضلات بدن

◄اسپاسم نیمه صورت

◄ اختلال کشیدگی مفرط عضلات (dystonia)

◄ اختلالات حرکتی مختلف

◄درمان سردرد، کاهش ترشح مفرط بزاق

◄ کاهش تعرق بیش از حد

◄ درمان برخی بیماری های مزمن که درمان پزشکی ندارند. برای مثال، درمان اسفینکتروکتومی (sphincteroctomy) (شکاف های مزمن مقعد)

◄ رفع انقباض مری در بیماری آکالاسیا (انسداد مجاری مری به معده و برگشت غذا به مری)

◄ درمان برخی شرایط: اختلالات غدد ترشح بزاق، اختلالات غدد عرق. این غغد به سم بوتولینوم خوب پاسخ می دهند. نکته تعجب برانگیز: اثر ماده بوتاکس بر این غدد خیلی بیشتر از عضلات نرم یا شیاردار است.

◄  کاربردهای زیبایی و جوانسازی

کابردهای زیبایی و جوانسازی ماده بوتاکس

مشهورترین نوع ماده بوتاکس BTX-A می باشد. مهمترین و موثرترین کاربرد آن همان رفع خطوط اخم بین دو ابرو و خطوط پیشانی می باشد. این سم در اصل برای تصحیح عضلات واقع در یک سوم بالای صورت است.  اما در دهه اخیر، برای رفع چین و چروک و خطوط کل صورت و پایین تر از صورت به کار می رود. برای مثال، چانه، گردن، قفسه سینه، عضله اخم (depressor anguli oris)، چین های بینی-لب، و مانند آن. برای کاهش سایه های صورت، بهبود حالت فک و گونه ها از همه مسیرها و غیره.

نکته: پس از تزریق، به مدت 3 یا 4 ساعت در حالت راست بنشینید یا بایستید. با دست محل تزریق را دستکاری نکنید. انقباض عضلات در زیر محل تزریق سبب جذب سم و کاهش پخش آن می شود. بنابراین، فعالیت نکنید؛ بگذارید عضله منقبض بماند و خوب اثر کند.

عوارض تزریق بوتاکس در افراد سالم

عوارض معمولا خیلی کم هستند. واکنش های عمومی به ماده بوتاکس زودگذر و در همان لحظات اولیه ماده بوتاکس رخ می دهند. برای مثال، کمی درد، کمی سردرد، قرمزی، احساس خفیف تهوع، بی حسی مقطعی، کسالت.

آموزش تزریق بوتاکس برای رفع افتادگی پلک

نکته: دوز بوتاکس و نقاط تزریق باید دقیق انتخاب شوند. وگرنه احتمال نفوذ ناخواسته بوتاکس به عضلاتی که قصد تزریق در آنها را نداریم وجود دارد. بین 1 تا 3  درصد از بیماران دچار افتادگی پلک می شوند. این اثر ناشی از همان جابجایی ماده بوتاکس و انتقال به عضله پلک می باشد.

افتادگی پلک (ptosis) بین 2 تا 6 هفته طول می کشد. می توانید با قطره چشمی آپراکلونیدین 5/0 درصد (aprachlonidine) آن را درمان کنید. آپراکلونیدین (لیپودین) یک عامل آلفا-آدرنالین است که عضله مولر چشم را تحریک می کند. و فورا پلک بالایی را بالا می برد. پلکی که افتاده از 1 تا 3 میلی متر بالا می رود.

درمان افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس

می توانید روزی 3 قطره در روز استفاده کنید تا پلک بالا برود. اما پیش از استفاده از این قطره، حتما با پزشک مشورت نمایید. در برخی اشخاص حساسیت به قطره ایجاد می شود. اگر به لیپودین حساسیت دارید، از فنیل افرین 5/2 درصد (phenylephrine) استفاده نمایید. برای بیماران گلوکوما زاویه-باریک (glaucoma) و aneurysms نباید از نئو-سینفرین (neo-synephrine) استفاده شود.

نکته: برای جلوگیری از افتادگی پلک، تزریق باید یک سانتی متر بالای ابرو انجام شود. و از خط mid pupillary در بالای ابرو عبور نکند.

احتیاط: برای مراقبت از چشمان خود، هرگز ماده بوتاکس را نزد فرد ناوارد انجام ندهید. حتما از سلامت محلول ماده بوتاکس در شیشه و اعتبار آن اطمینان یابید.

بوتاکس گردن

افرادی که برای رفع کج-گردنی عضلات گردن را ماده بوتاکس می کنند، ممکن است به مشکلات بلعیدن غذا دچار شوند. زیرا سم بوتاکس به گلوگاه راه می یابد. البته این حالت از چند روز تا چند هفته طول می کشد. خطر خاصی وجود ندارد. اگر برای تنفس شما مشکل ایجاد شد، فورا به پزشک مراجعه نمایید. این مشکلات بیشتر در زنانی با گردن دراز و لاغر پیش می آید. برای تزریق ماده بوتاکس به عضله پلاتسما گردن از دوز خیلی پایین استفاده شود. نقاط تزریق ماده بوتاکس باید بیسار دقیق انتخاب شوند.

درباره نفوذ سم ماده بوتاکس به جریان خون هنوز هیچ گزارشی نداشته ایم. اما از تزریق درون-وریدی (رگی) پرهیز کنید. راهیابی سم ماده بوتاکس به جریان خون بدن را سمی می کند.

ایمنی و عوارض تزریق بوتاکس

● اگر داروی آسپرین، ویتامین E و یا داروهای ضد التهاب (NSAIDS) مصرف می کنید، محل تزریق کبود می شود. دو هفته قبل از تزریق، از مصرف این داروها پرهیز نمایید.

نکته: مواد تزریق شده (در صورت استاندارد بودن) اصلا خطری برای بدن ندارند. تا به امروز، هیچگونه عوارض بلند-مدت یا خاصی گزارش نشده است.

● البته سیستم ایمنی بدن برخی اشخاص به ماده بوتاکس حساسیت نشان می دهد. هر شخصی باید بدن خود را بشناسد بعد بوتاکس تزریق کند. یا حداقل با پزشک مشورت کند.

بوتاکس برای چه کسانی ضرر دارد؟

8 تا از موارد ممنوعه بوتاکس:

◄ افرادی با بیماری های عصبی جدی و آسیب های عصب ها

◄ بیماری عصبی-عضلانی (myasthenia gravis) (ضعف عضلات اسکلتی و ایجاد مشکل تنفسی-حرکتی)

◄ سندرم ایتان-لمبرت (Eaton-Lambert): بیماریِ حمله سیستم ایمنی بدن به بافت های خود بدن در محل اتصال عضله-عصب ها. در نتیجه، سلول های عصبی نمی توانند به سلول های عضلات به درستی پیام برسانند.

◄ افرادی که دچار اختلالات و تغییراتِ روانشناختی هستند

◄ افراد دارای سابقه آلرژی شدید به ماده بوتاکس

◄ خانم های باردار و خانم های شیرده

◄ عفونت قبلی یا فعلی در محل ماده بوتاکس

◄ کودکان و نوجوانان که در مراحل رشد هستند و ماده بوتاکس سبب اختلال در کارکرد سلول های اعصاب رشد (سلول آکسون) آن ها می شود

کدام داروها با بوتاکس تداخل دارند؟

برخی داروها انتقالات بین عضله-عصب را کاهش می دهند. بنابراین، مصرف این داروها نباید با تزریق ماده بوتاکس همزمان باشد. این داروها عبارتند از: آمینوگلیکوسیدها (اثر سم ماده بوتاکس را زیاد می کنند)، پنیسیل آمین، کوینین،، کلوروکویین، هیدروکسی کلروکویین، مسدود کننده های کانال کلسیم، و عامل های رقیق کننده خون مانند وارفارین یا آسپرین.

مصرف وارفارین یا آسپرین همزمان با ماده بوتاکس سبب کبودی موضع تزریق می شود.

تزریق بوتاکس در آینده

سم بوتولینوم نوع  A ریسک تولید آنتی-بادی در بدن را بالا می برد. در نتیجه، محققان مشغول تحقیق درباره سروتیپ های نوع دیگر می باشند. نوع F با نوع A فرق دارد. نوع  F نسبت به نوع A کم-توان تر، اثرگذاری کمتر و کوتاهتری دارد. برای همین، در آینده ماده بوتاکس های ترکیبی A و F برای کاهش آنتی-بادی در بدن و کاهش دوز وارد بازار خواهند شد.

خلاصه مطلب

تزریق بوتاکس هنوز محبوبیت خود را در حیطه های پزشکی-درمانی-زیبایی حفظ کرده است. دانشمندان مشغول تحقیق درباره تولید بوتاکس های بهینه هستند. در آینده، انواع بهتری از این مواد روانه بازار خواهد شد.

هر سوالی دارین با لینک های زیر از مرکز لیزر و زیبایی شریعتی در تهران بپرسین:

تماس برای پاسخگیری سریع از مرکز شریعتی

اینستاگرام:

امیدوار، شادمان و سلامت بمانید

منبع مقاله پزشکی

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به بالای صفحه بردن